Jak začít a budovat svoji kariéru v HR: Praktické tipy

Pokud se zajímáte o kariéru v oblasti HR a chcete vědět, jak začít, třeba se vám tyhle tipy budou hodit. Sama jsem dřív říkala, že jsem k HR přišla jako slepá k houslím, ale reálně jsem využila všech příležitostí, které se kolem mě naskytly, abych v HR byla. Proto bych s vámi ráda nasdílela pár praktických tipů, které vám můžou pomoci na cestě k úspěšnému vstupu do tohoto odvětví.

Prozkoumejte obor

Začněte tím, že se porozhlédnete po trhu. Koukejte po inzerátech a jaké nároky na kandidáty jednotlivé firmy v inzerátech uvádějí. Sledujte aktuální trendy v oblasti HR a začněte odebírat nejrůznější HR newslettery. Koukejte se i po HR akcích (zatím na ně nemusíte chodit), ať víte, jaká témata jsou aktuální. Tímto způsobem budete brzy lépe rozumět různým aspektům oboru a získáte hlubší perspektivu na to, co od práce v HR očekávat.

Vzdělávejte se

Vzdělání hraje klíčovou roli při budování kariéry a v oblasti HR to platí dvojnásob, protože kromě HR znalostí si musíte perfektně osvojit soft kompetence. Určitě zvažte možnost získání bakalářského nebo magisterského titulu v oboru lidských zdrojů nebo příbuzného. Já osobně jsem studovala bakaláře zaměřeného na personální management. Během školy jsem měla kupu praktických cvičení a úkolů na fiktivní firmy a HR problematiku u nich. Studium mi neuvěřitelně rozšířilo obzory! Ale samozřejmě záleží na tom, kdo vás učí :). Pokud nechcete nebo nemůžete věnovat čas do kompletního studia vysoké školy, existuje mnoho kurzů a certifikátů, které vám rozhodně můžou na začátku pomoci. Výhodou oproti škole je, že si lektory i témata můžete vybírat a tak se vyhnete ztrátě času a můžete si vybrat to, co vás nejvíce zajímá. Tomu dejte zvýšenou pozornost!

Rozvíjejte se v komunikačních dovednostech

Komunikace je klíčovým stavebním kamenem v HR. Učte se aktivně naslouchat, vyjádřit se jasně a efektivně a zkrátka správně komunikovat. Začněte trénink komunikace a prezentace před lidmi. Bez dobré komunikace to v našem oboru zkrátka nejde! Mně osobně v začátcích pomáhalo sepsat si tkzv. “pohádky o firmě”, “pohádky o pozicích”, “podklady k all hands prezentacím” atd. Tím jsem si předem zjistila všechny potřebné informace a sepsala je smysluplně na jedno místo. A pak už jen trénink, trénink a trénink. Zkuste se během různých situací na komunikaci kolegů, ale i svou, dívat zpětně a hodnotit jí. Co bylo fajn? Co nebylo fajn? Jak jste se v dané situaci cítili? Zjistili jste všechny informace? Pokud ne, proč tomu tak bylo a co můžete příště udělat lépe? – to je nesmírně důležité! Učit se z vlastních chyb. Ale zrovna tak se učte z chyb svých kolegů, ale i nadřízených. Zkuste si zapamatovat, co vás štvalo nebo se vás dotklo v komunikaci s druhými a dejte si jasné stanovisko, že takto se vy nikdy chovat nebudete.

Pracujte na všech svých soft skills

Kromě komunikace nezapomínejte ani na ostatní soft skills. Při práci v HR pro vás budou klíčové soft skills určitě empatie, spolupráce, řízení konfliktů, asertivita a hromada dalších. Empatie vám umožní lépe chápat potřeby a pocity druhých, což je v HR nesmírně důležité. Spolupráce je klíčem k úspěšné týmové práci a efektivnímu dosahování cílů. Schopnost řídit konflikty vám pomůže řešit problémy mezi zaměstnanci konstruktivně a spravedlivě. Je důležité si uvědomit, že HR není jen o těch “hezkých” věcech. Asertivita vám umožní prosazovat své názory a zájmy bez agresivity, což je důležité při vyjednávání a při prosazování změn. Dále si rozvíjejte své organizační schopnosti, time management a schopnost přizpůsobit se změnám. Všechny tyto dovednosti vám pomohou stát se efektivním a respektovaným HR profesionálem. Zkoušejte nové přístupy, učte se z každé zkušenosti a neustále se snažte zlepšovat. Mějte na paměti, že soft skills nejsou něco, co se naučíte jednou provždy, ale je to neustálý proces učení a růstu.

Rozvíjejte své analytické a strategické skills

Nezapomínejte na to, že HR není jen o soft skills! Pokud se chcete posouvat a být úspěšní, je potřeba se věnovat i rozvoji analytických a strategických kompetencí. Čím seniornější vaše pozice v HR bude, tím více na vás okolí bude tlačit kvůli analýze dat a vytváření strategie na jejich základě. A pokud na vás nikdo tlačit nebude, měli byste vy sami. Jak jinak byste si ověřili, zda byla náborová kampaň úspěšná nebo jak máte spokojené týmy, s jakou fluktuací máte počítat…

Budujte znalosti HR technologií a systémů

S technologickým pokrokem se mění i prostředí HR. Pamatuji si když jsem byla v HR poměrně nová, začalo se v obrovské míře mluvit o tom, že technologie jednou zastoupí HRisty a ti již nebudou potřeba. Já tomu nikdy nevěřila a nevěřím tomu ani dál. Rozhodně vám ale technologie můžou neskutečně ulehčit práci, zautomatizovat část, která by jinak mohla být chybová či nezábavná nebo dokonce zkvalitnit některé úkony, které v rámci HR děláte. Proto je důležité sledovat trendy a už na začátku se začít orientovat v tom, co trh nabízí. Určitě se seznamte s pojmy jako je ATS, HRMS. Navíc pokud tyto zkratky budete používat na pohovorech a budete vědět o čem mluvíte, hned v očích svého budoucího šéfa vyrostete.

Budujte svoji síť

Bez budování vlastní profesní sítě budete mít začátek opravdu těžký a jednou dojdete ve své kariéře na svůj limit. Proto je to z mého pohledu klíčem k úspěšné kariéře v oblasti HR. Na začátku vám stačí jednoduché věci – vytvořit si na LinkedIn svůj pracovní profil a začít se propojovat s maximem lidí. Berte to tak, že LinkedIn není jako jiné sociální sítě a tedy soukromý. Je přirozené si na něm budovat “vztahy” s lidmi, které neznáte. Pokud už nasbíráte první stovky kontaktů, můžete začít se zajímavými postřehy z vašich “studií” (viz body nahoře) a snažit se o další lajky a propojení. Zároveň lajkujte a komentujte příspěvky druhých. Tím se můžete zviditelnit a třeba i najít svojí vysněnou práci.

Připravte se na pohovory a networking

Když už všechny předchozí body máte za sebou, zaměřte se na výběr firmy a přípravu na pohovor. Přečtěte si, co to znamená behaviorální pohovor a připravte se na takové typy otázek. Určitě se zamyslete nad svým největším pracovním úspěchem, ale i tím, co se vám nepovedlo a jak jinak byste se teď k danému problému postavili. Zapracujte také na vytvoření kvalitního životopisu. Šikovným grafickým nástrojem je canva.com, kde máte plno šablon na CV zdarma. CV dělejte maximálně na 1 stranu, dostatečně čitelné, bez chyb a připojujte motivační dopisy psané pro konkrétní firmu. (nejhorší je copy paste a oslovit firmu jiným názvem).

Naberte praxi

Praxe je klíčem k úspěchu. Každá firma je jiná a naučit se pouze “učebnicové” HR vás moc daleko nedostane. Hledejte příležitosti k získání praxe, stáží nebo dobrovolnických aktivit. Přemýšlejte nad tím, kdo bude při vašich prvních zkušenostech váš leader a pokládejte si otázku – můžu se od něj něco naučit? Pokud ano, jděte do toho! Osobně jsem začínala v náboru a to jsem v té době byla člověk, který se bál zvednout telefon. Ale “hecla” jsem se a po pár týdnech/měsících to pro mě byla už samozřejmost a otevřelo mi to dveře do celého světa HR. Vždycky si při jakémkoliv kontaktu s HR kolegy budujte síť kontaktů a snažte se získávat cenné rady.

Hledejte mentorství

Ať už jste na začátku kariéry nebo již nějaký ten měsíc/rok máte za sebou, hledejte kvalitního mentora. Mentor může být klíčem k vašemu dalšímu profesnímu růstu. Mentorem může být váš kolega, nadřízený, kamarád a nebo nějaký váš HR vzor, se kterým budete mít možnost trávit víc času a probírat situace a možnosti, které vás v praxi potkávají. Já osobně měla neskutečné štěstí a měla jsem v rámci své kariéry kolem sebe hromadu inspirujících lidí a mentorů. Když jsem byla mladší, ani jsem si to neuvědomila. S odstupem času jsem za to neuvěřitelně vděčná.

Přeji hodně štěstí se startem 🙂